Coaching Association of Canada

2014 Petro-Canada Coaching Excellence Awards

ALBERTA

Felix Belczyk: Ski Cross
Athletes: Kelsey Serwa, Marielle Thompson

Jonathon Cavar: Speed Skating
Athletes: Marie-Eve Drolet, Jessica Hewitt, Valerie St-Gelais, Marianne St-Gelais

Robin McKeever: Para-Nordic Skiing
Athletes: Brian McKeever, Chris Klebl

Willy Raine: Ski Cross
Athletes: Kelsey Serwa, Marielle Thompson

Martin Rufener: Alpine Ski
Athlete: Jan Hudec

Toben Sutherland: Freestyle Ski
Athlete: Kim Lamarre

Ravi Walia: Figure Skating
Athlete: Kaetlyn Osmond

BRITISH COLUMBIA

Lasse Ericksson: Para-Alpine
Athlete: Caleb Brousseau

Rob Kober: Freestyle Ski
Athlete: Mikael Kingsbury

Joanne McLeod: Figure Skating
Athlete: Kevin Reynolds

Steve Omischl: Freestyle Ski
Athletes: Justine Dufour-Lapointe, Chloé Dufour-Lapointe, Alex Bilodeau, Mikael Kingsbury

Trennon Paynter: Freestyle Ski
Athlete: Michael Riddle

Dan Proulx: Cycling
Athlete: Catharine Pendrel

Joe Rea: Curling
Athletes: Jim Armstrong, Dennis Thiessen, Ina Forrest, Sonja Gaudet, Mark Ideson

Andrea Taylor: Para-Equestrian
Athlete: Lauren Barwick

MANITOBA

Janet Arnott: Curling
Athletes: Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Dawn McEwen, Jill Officer

Derek Ingram: Golf
Athletes: Men’s Golf Team

Bill Johnson: Wheelchair Basketball
Athletes: Women’s Wheelchair Basketball Team

ONTARIO

Tom Coulterman: Curling
Athletes: Ryan Fry, Eric Harnden, Ryan Harnden, Brad Jacobs

Ken Dool: Sailing-Para
Athletes: Paul Tingley, Scott Lutes, Logan Campbell

John Keogh: Rowing
Athletes: Cristy Nurse, Lisa Roman, Roseanne Deboef, Natalie Mastracci, Susanne Grainger, Christine Roper, Ashley Brzozowicz, Lauren Wilkinson, Lesley Thompson- Willie, Lindsay Jennerich, Patricia Obee

Earle Morris: Curling
Athletes: Rachel Homan, Emma Miskew, Alison Kreviazuk, Stephanie LeDrew, Lisa Weagle

Tristan Mullally: Golf
Athletes: Women’s Golf Team

Sue Swaine: Racquetball
Athlete: Mike Green

Kris Wirtz: Figure Skating
Athletes: Christen Moore-Towers, Dylan Moscovitch

Shelley Simonton-Barnett: Figure Skating-Synchro
Athletes: Senior Level Team – Nexxice

Anne Schelter: Figure Skating-Synchro
Athletes: Senior Level Team - Nexxice

QUEBEC

Frédéric Blackburn: Speed Skating – Short Track
Athletes: Marie-Ève Drolet, Jessica Hewitt, Valérie Maltais, Marianne St-Gelais

Derrick Campbell: Speed Skating – Short Track
Athletes: Charles Hamelin

Marc Creamer: Para-Canoe
Athlete: Christine Gautier

JF Cusson: Freestyle Ski
Athlete: Dara Howell

Michel Gagnon: Racquetball
Athlete: Vincent Gagnon

Richard Gauthier: Figure Skating
Athlete: Meagan Duhamel and Eric Radford

Nicolas Gill: Judo
Athlete: Antoine Valois-Fortier

Mark Granger: Canoe/Kayak
Athlete: Christine Gauthier

Michel Hamelin: Freestyle Ski
Athlete: Alex Bilodeau

Jocelyn Huot: Para-Alpine
Athlete: Kimberley Joines

Fred Jobin: Canoe/Kayak
Athlete: Mark de Jonge

Jean-Sébastien Labrie: Para-Alpine
Athletes: Josh Dueck, Mac Marcoux

Bruno Marcotte: Figure Skating
Athlete: Meagan Duhamel and Eric Radford

Marc-André Moreau: Freestyle Ski
Athlete: Justine Dufour-Lapointe

Mathieu Pelletier: Canoe/Kayak
Athlete: Laurence Vincent-Lapointe

Sven Pouliot: Para-Alpine
Athlete: Chris Williamson

Jean-Paul Richard: Freestyle Ski
Athlete: Chloé Dufour-Lapointe

Eric Van den Eynde: Para-Cycling
Athletes: Marie-Eve Croteau, Shelley Gauthier

SASKATCHEWAN

Mike Babcock: Hockey
Athletes: Men’s Team

Adam Burwell: Snowboarding
Athlete: Mark McMorris

Kaspar Wirz: Para-Nordic
Athlete: Mark Arendz

UNITED STATES

Kevin Orr: Wheelchair Rugby
Athletes: Wheelchair Rugby Team

Marina Zoueva: Figure Skating
Athletes: Tessa Virtue, Scott Moir