Coaching Association of Canada

2013 Petro-Canada Coaching Excellence Awards

ALBERTA

Rochelle Chamczuk: Special Olympics
Athletes: Elizabeth Prendergast, Sean Casey, Stephanie Cook, Philip Ste-Marie, Cynthia Simmons, William LeBlanc, Kathryn Saunders, Stephen Graham

Tanya Dubnicoff: Cycling
Athletes: Laura Brown, Gillian Carleton, Jasmin Glaesser

Robin McKeever: Para-Nordic Cross-Country Skiing
Athlete: Mark Arendz

Martin McSween: Special Olympics
Athletes: St←phanie Savard, Teneesha Coulson, Zoe Barnes, Bridgette Walker, Erin Thom, Ambyr Lindon-Arcilla, Philip Mullen, Michael Gilbert, Joseph Cowdrey, Avery Newman, Jonathan Robins, Gabrielle Th←riault, Kristina Ettema, Lawrence Green, Stephen Petruccelli

Toben Sutherland: Freestyle Ski
Athlete: Kaya Turski

Xiuli Wang: Speed Skating
Athlete: Christine Nesbitt

Mark Wild: Speed Skating
Athlete: Christine Nesbitt

BRITISH COLUMBIA

Randy Bennett: Swimming
Athletes: Hilary Caldwell, Ryan Cochrane, Eric Hedlin

Donna Bilous: Special Olympics
Athletes: Elizabeth Prendergast, Sean Casey, Stephanie Cook, Philip Ste-Marie, Cynthia Simmons, William LeBlanc, Kathryn Saunders, Stephen Graham

Anatoliy Bondarchuk: Athletics
Athlete: Dylan Armstrong

Maureen Brinson: Special Olympics
Athletes: Cindy Collins, Kelsey Mellan, Regan Millsap, Jeffrey Pike, Barret Wallis, Matthieu Besnier, Ashlee McLeod, Jacob Mathews, Sheryl Jakubowski, Jessica Larivee, Jean-Fran￧ois Leclerc, Jeremy Mueller, Edward Wallace, Hazen Meade, Adam Wakeman, Brian Wetzler

Sandro Fiorino: Rugby
Athletes: National Women's Team

Randy Frances Scott: Special Olympics
Athletes: St←phanie Savard, Teneesha Coulson, Zoe Barnes, Bridgette Walker, Erin Thom, Ambyr London-Arcilla, Philip Mullen, Michael Gilbert, Joseph Cowdrey, Avery Newman, Jonathan Robins, Gabrielle Th←riault, Kristina Ettema, Lawrence Green, Stephen Petruccelli

Mike Jones: Wrestling
Athlete: Stacie Anaka

Rob Kober: Freestyle Ski
Athlete: Mikael Kingsbury

Dave McKay: Wrestling
Athlete: Stacie Anaka

Mike Mondin: Sledge Hockey
Athlete: Team Canada

Joe Rea: Wheelchair Curling
Athlete: Jim Armstrong

Logan Short: Snowboard
Athlete: Spencer O'Brien

John Tait: Rugby
Athletes: National Women's Team

Chris Witwicki: Snowboard
Athlete: Mark McMorris

MANITOBA

Michael Wayne Boroskae: Tenpin Bowling
Athletes: Canadian Women's Trios Team

NEW BRUNSWICK

Donald Lavigne: Special Olympics
Athletes: Rachelle Barbeau, Shane Stewart, Steven Caban, Ellen MacNearney, Sarah McCarthy, Rachel Bleau, Shelly Poland, Philip Lock, Matthew Rollo, Kevin Ellis, Raymond Bolech, Elouise Stewart, Jennifer Riddell

NOVA SCOTIA

Laszlo Latorovszki: Canoe-Kayak
Athletes: Jason McCoombs, Mark Oldershaw, Gabriel Beauchesne-S←vigny, Benjamin Russel

ONTARIO

Marty Calder: Wrestling
Athlete: Jessica MacDonald

Dennis Capicik: Freestyle Ski
Athlete: Travis Gerrits

Janet Collins: Special Olympics
Athletes: Team Canada

Tom Coulterman: Curling
Athlete: Brad Jacobs

Vickie Croley: Athletics
Athlete: Damian Warner

Samantha Damiani: Special Olympics
Athletes: Team Canada

Kyle Damiani: Special Olympics
Athletes: Team Canada

Julie Dunlop: Special Olympics
Athletes: Crystal Greig, Michael Sumner, Sara McKelvie, Darlene Jakubowski, Marc Theriault, Jonathan Edwards, Carlea Wilkie-Ellis, David Mullaly-Robertson, Timothy Goodacre, Alyssa Chapman, Meg Ohsada, Alexander Pang, Paul Jocys, Janie McGraw, Kennedy Zaytsoff, Brian Bell, Jessica Young

Jesse Dupuis: Para-Athletics
Athlete: Virginia McLachlan

Claudette Faubert: Special Olympics
Athletes: Cindy Collins, Kelsey Mellan, Regan Millsap, Jeffrey Pike, Barret Wallis, Matthieu Besnier, Ashlee McLeod, Jacob Mathews, Sheryl Jakubowski, Jessica Larivee, Jean-Fran￧ois Leclerc, Jeremy Mueller, Edward Wallace, Hazen Meade, Adam Wakeman, Brian Wetzler

Glenroy Gilbert: Athletics
Athletes: Gavin Smellie, Aaron Brown, Dontae Richards-Kwok, Justyn Warner

John Keogh: Rowing
Athletes: Women's Quadruple Sculls: Emily Cameron, Kate Goodfellow, Carling Zeeman, Antje von Seydlitz; Women's 8+: Lisa Roman, Jen Martins, Carolyn Ganes, Susanne Grainger, Sarah Black, Christine Roper, Natalie Mastracci, Cristy Nurse, Kristen Kit (coxswain)

Gar Leyshon: Athletics
Athlete: Damian Warner

Joan McDonald: Archery
Athlete: Crispin Duenas

John Moore: Special Olympics
Athletes: Team Canada

Earle Morris: Curling
Athlete: Rachel Homan

Jennifer O'Brien: Para-Athletics
Athlete: Virginia McLachlan

Scott Oldershaw: Canoe-Kayak
Athletes: Jason McCoombs, Mark Oldershaw, Gabriel Beauchesne-S←vigny, Benjamin Russel

Shelley Simonton-Barnett: Figure Skating
Athletes: Senior Level Team - Nexxice

Catherine Skinner: Special Olympics
Athletes: Crystal Greig, Michael Sumner, Sara McKelvie, Darlene Jakubowski, Marc Theriault, Jonathan Edwards, Carlea Wilkie-Ellis, David Mullaly-Robertson, Timothy Goodacre, Alyssa Chapman, Meg Ohsada, Alexander Pang, Paul Jocys, Janie McGraw, Kennedy Zaytsoff, Brian Bell, Jessica Young

Robert Stott: Canoe-Kayak
Athletes: Jason McCoombs, Mark Oldershaw, Gabriel Beauchesne-S←vigny, Benjamin Russel

Gord Veldman: Para-Swimming
Athlete: Brianna Nelson

Julie Wetzler: Special Olympics
Athletes: Cindy Collins, Kelsey Mellan, Regan Millsap, Jeffrey Pike, Barret Wallis, Matthieu Besnier, Ashlee McLeod, Jacob Mathews, Sheryl Jakubowski, Jessica Larivee, Jean-Francois Leclerc, Jeremy Mueller, Edward Wallace, Hazen Meade, Adam Wakeman, Brian Wetzler

QUEBEC

Frédéric Blackburn: Speed Skating
Athletes: Marie-éve Drolet, Valérie Maltais, Marianne St-Gelais, Jessica Hewitt

Louis Bouchard: Cross-Country Skiing
Athlete: Alex Harvey

Derrick Campbell: Speed Skating
Athletes: Michael Gilday, Charles Hamelin, Olivier Jean, Charle Cournoyer

Peter Carpenter: Para-Swimming
Athlete: Valérie Grand'Maison

Laurent Daignault: Speed Skating
Athletes: Michael Gilday, Charles Hamelin, Olivier Jean, Charle Cournoyer

Aaron Dziver: Diving
Athlete: Pamela Ware

Richard Gauthier: Figure Skating
Athletes: Meaghan Duhamel and Eric Radford, Piper Gilles, Paul Poirier

Mark Granger: Canoe-Kayak
Athlete: Christine Gauthier

Mike Hamelin: Freestyle Ski
Athlete: Alex Bilodeau

Jocelyn Huot: Para-Alpine Skiing
Athlete: Alexandra Starker

Jean-Sébastien Labrie: Para-Alpine Skiing
Athlete: Kimberly Joines

Pierre Lamy: Para-Swimming
Athlete: Benoit Huot

France Latendresse: Para-Swimming
Athlete: Aurélie Rivard

Arturo Miranda: Diving
Athletes: Pamela Ware, Jennifer Abel

Marc-André Moreau: Freestyle Ski
Athletes: Justine Dufour-Lapointe, Chlo← Dufour-Lapointe

Daniel Murphy: Freestyle Ski
Athlete: Travis Gerrits

Mathieu Pelletier: Canoe-Kayak
Athletes: Laurence Vincent-Lapointe, Sara-Jane Caumartin

Sven Pouliot: Para-Alpine Skiing
Athlete: Chris Williamson

Jean-Paul Richard: Freestyle Ski
Athletes: Justine Dufour-Lapointe, Chlo← Dufour-Lapointe

Tyrel Rose: Tenpin Bowling
Athletes: Canadian Men's Trios Team

Jeffrey Scholten: Speed Skating
Athletes: Marie-éve Drolet, Valérie Maltais, Marianne St-Gelais, Jessica Hewitt

Sébastien Travers: Para-Cycling
Athletes: Marie-Claude Molnar, Shelley Gautier, Marie-éve Croteau, Jaye Milley

Eric Van Den Eynde: Para-Cycling
Athletes: Marie-Claude Molnar, Shelley Gautier, Marie-éve Croteau, Jaye Milley

SASKATCHEWAN

Adam Burwell: Snowboard
Athlete: Mark McMorris

Mitch Hesson: Special Olympics
Athletes: Team Canada

Rick Reelie: Para-Athletics
Athlete: Becky Richter

Ken Snell: Special Olympics
Athletes: Team Canada

Darren Whitehead: Special Olympics
Athletes: Team Canada

UNITED STATES

Marina Zoueva: Figure Skating
Athletes: Tessa Virtue and Scott Moir, Kirsten Moor-Towers and Dylan Moscovitch