Coaching Association of Canada

2012 Petro-Canada Coaching Excellence Awards

ALBERTA

Michael Crowe: Speed Skating
Athletes: Cindy Klassen, Denny Morrison

Tanya Dubnicoff: Cycling
Athletes: Gillian Carleton, Jasmin Glaesser, Tara Whitten

Chris Nelson: Para-swimming
Athlete: Amber Thomas

Paul Ragusa: Wrestling
Athlete: Carol Huynh

Bart Schouten: Speed Skating
Athletes: Cindy Klassen, Denny Morisson

Wolfgang Staudinger: Luge
Athletes: Alex Gough, Samuel Edney, Tristan Walker, Justin Smith

Leigh Vierling: Wrestling
Athlete: Justine Bouchard

Mark Wild: Speed Skating
Athlete: Christine Nesbitt

Xiuli Wang: Speed Skating
Athlete: Christine Nesbitt

BRITISH COLUMBIA

Randy Bennett: Swimming
Athlete: Ryan Cochrane

John Herdman: Soccer
Athletes: Women's National Team

Darryl Horne: Curling
Athlete: Heather Nedohin

Ron Jacks: Swimming
Athlete: Richard Weinberger

Tom Johnson: Swimming
Athlete: Brent Hayden

Vladimir Kopecky: Para-archery
Athlete: Norbert Murphy

Peter Lawless: Para-athletics
Athlete: Michelle Stilwell

Reg Shaw: Swimming
Athlete: Nathan Stein

Mike Spacklen: Rowing
Athlete: Men's eight team

Herb Torrance: Boccia
Athletes: Marco Dispaltro, Josh Vander Vies

Gord Veldman: Para-swimming
Athlete: Brianna Nelson

Richard Wooles: Cycling
Athlete: Zach Bell 

NOVA SCOTIA

Jeffrey Van Horne: Canoe-Kayak
Athlete: Christine Gauthier 

ONTARIO

Marty Calder: Wrestling
Athletes: Tonya Verbeek, Jessica MacDonald

Reg Chappell: Para-swimming
Athlete: Summer Mortimer

Daniel Church: Hockey
Athletes: Women's National Team

Ian Clark: Para-athletics
Athlete: Jason Dunkerley

John Keogh: Rowing
Athlete: Darcy Marquardt

Scott Oldershaw: Canoe-Kayak
Athletes : Adam Van Koeverden, Mark Oldershaw

David Ross: Gymnastics
Athlete: Rosannagh MacLennan

Shelley Simonton Barnett: Figure Skating
Athlete: Team Canada Nexxice

Joel Skinner: Athletics
Athlete: Derek Drouin

Sue Swaine: Racquetball
Athlete: Jennifer Saunders

Scott Taylor: Curling
Athlete: Glenn Howard

Jerry Tonello: Wheelchair Basketball
Athletes: Men’s National Team

Ben Warnock: Para-athletics
Athlete: Virginia McLachlan

Marina Zoueva: Figure Skating
Athletes: Tessa Virtue, Scott Moir

QUEBEC

Frédéric Blackburn: Speed Skating
Athletes: Olivier Jean, Charles Hamelin, François Hamelin

Derrick Campbell: Speed Skating
Athletes: Olivier Jean, Charles Hamelin, François Hamelin

Peter Carpenter: Para-swimming
Athlete: Valérie Grand'Maison

Michel Gagnon: Racquetball
Athletes: Josée Grand'Maitre, Frédérique Lamb

Nicolas Gill: Judo
Athlete: Antoine Valois-Fortier

Cesar Henderson: Diving
Athletes: Meaghan Benfeito, Roseline Filion, Jennifer Abel

Gregor Jelonek: Speed Skating
Athlete: Muncef Ouardi

Frédéric Jobin: Canoe-Kayak
Athlete: Mark de Jonge

Pierre Lamy: Para-swimming
Athlete: Benoit Huot

France Latendresse: Para-swimming
Athlete: Aurelie Rivard

Yihua Li: Diving
Athlete: Émilie Heymans

Guy Marineau: Weightlifting
Athlete: Christine Girard

Jeffrey Scholten: Speed Skating
Athletes: Marie-Ève Drolet, Marianne St. Gelais

Sébastien Travers: Para-cycling
Athlete: Robbi Weldon

Eric Van den Eynde: Para-cycling
Athlete: Marie-Claude Molnar

Victor Zilberman: Wrestling
Athlete: Dorothy Zeats

UNITED STATES

Kevin Orr: Wheelchair Rugby
Athletes: Canadian National Team