Coaching Association of Canada

2011 Petro-Canada Coaching Excellence Award Winners

ALBERTA

Jamie Atkin, Airdrie: Gymnastics
Athlete: Corissa Boychuk

Bart Schouten, Calgary: Speed Skating
Athletes: Denny Morrison, Lucas Makowsky, Mathieu Giroux

Xiuli Wang, Calgary: Speed Skating
Athletes: Christine Nesbitt, Lucas Makowsky

Mark Wild, Calgary: Speed Skating
Athletes: Cindy Klassen, Brittany Schussler, Christine Nesbitt

Kelly Zackodnik, Calgary: Special Olympics - Athletics
Athletes: Stephan Quick, Austin Featherston, Ghislain Langlais

BRITISH COLUMBIA

Dr. Anatoliy Bondarchuk, Kamloops: Athletics
Athlete: Dylan Armstrong

Steve Bush, North Vancouver: Waterski
Athlete: Jaret Llewelyn

Brent Kehl, Vancouver: Freestyle Skiing
Athlete: Kelsey Serwa

Rob Kober, Penticton: Freestyle Skiing
Athlete: Mikael Kingsbury

Peter Lawless, Victoria: Para-Cycling
Athlete: Mark Ledo

Terry Paul, Victoria: Rowing
Athletes: Matt Jensen, Rares Crisan

Trennon Paynter, Squamish: Freestyle Skiing
Athletes: Michael Riddle, Rosalind Groenewould

Dan Proulx, Victoria: Cycling
Athlete: Catherine Pendrel

Willy Raine, Whistler: Freestyle Skiing
Athlete: Julia Murray

Joe Rea, Prince George: Curling
Athletes: Jim Armstrong, Ina Forrest, Sonja Gaudet, Darryl Neighbour, Bruno Yizek

Mike Spracklen, Sidney: Rowing
Athletes: Brian Price, Will Crothers, Robert Gibson, Conlin McCabe, Malcolm Howard, Douglas Csima, Jeremiah Brown, Andrew Byrnes, Gabriel Bergen

Richard Wooles, Vancouver: Cycling
Athlete: Tara Whitten

ONTARIO

Tamas Buday Sr., Mississaga: Canoe-Kayak
Athletes: Laurence Vincent-Lapointe, Mallorie Nicholson

Marty Calder, St. Catherines: Wrestling
Athletes: Jessica Bondy, Tonya Verbeek

Dennis Capicik, Richmond Hill: Freestyle Ski
Athlete: Warren Shouldice

Jeff Dunbrack, Embrun: Rowing
Athletes: Meghan Montgomery, Victoria Nolan, Laura Comeau, David Blair, Anthony Theriault

Margaret French, Newmarket: Special Olympics - Bowling
Athletes: Esther Auger, Kristin Smeets, Michelle Shepard, Darbe Cunningham, Crystal Thompson, Nirav Tailor, Nicholas Leblanc, Belinda Lyle, Gino Belanger

Kathleen Millar, Winchester: Archery
Athlete: Christopher Perkins

Al Morrow, London: Rowing
Athletes: Tracey Cameron, Lindsay Jennerich, Patricia Obee

Lori Nichol, Stouffville: Figure Skating
Athlete: Patrick Chan

Scott Oldershaw, Burlington: Canoe-Kayak
Athlete: Adam Van Koeverden

David Ross, Thornhill: Gymnastics
Athlete: Rossannagh MacLennan

QUEBEC

Louis Bouchard, Ste-Foy: Cross-Country Skiing
Athletes: Alex Harvey, Devon Kershaw

Derrick Campbell, Montreal: Short-Track Speed Skating
Athletes: Olivier Jean, Charles Hamelin, François Hamelin, Michael Gilday

Sébastien Cros, Montreal: Short-Track Speed Skating
Athletes: Marianne St-Gelais, Marie-Eve Drolet, Jessica Hewitt, Valérie Maltais

Mario Delisle, Montreal: Boccia
Athlete: Marco Dispaltro

Michel Dorion, St-Jérôme: Freestyle Skiing
Athletes: Chloe Dufour-Lapointe

Dominick Gauthier, Montreal: Freestyle Skiing
Athlete: Jennifer Heil

Michel Hamelin, Ste-Marguerite: Freestyle Skiing
Athlete: Alex Bilodeau

Cesar Henderson, Brossard: Diving
Athlete: Jennifer Abel

Jean Laroche, Sherbrooke: Para-Athletics
Athletes: Diane Roy, Colin Mathieson, Eric Gauthier, Jean-Paul Compaore, Alexandre Dupont

Yihua Li, Pointe-Claire: Diving
Athlete: Émilie Heymans

Mathieu Pelletier, Trois-Rivières: Canoe-Kayak
Athlete: Laurence Vincent-Lapointe

Sven Pouliot, Quebec: Para-Alpine
Athlete: Karolina Wisniewska

Julie Sauvé, Laval: Synchronized Swimming
Athletes: Team Canada

Sébastien Travers, Bromont: Para-Cycling
Athlete: Robbi Weldon

SASKATCHEWAN

Mervin Fonger, Moose Jaw: Curling
Athletes: Holland Rink

Jackie Powell, Swift Current: Special Olympics
Athetes: Vanessa Petten, John Good

UNITED STATES

Marina Zoueva, Canton MI: Figure Skating
Athletes: Tessa Virtue, Scott Moir